Masz działkę i myślisz o zakupie kilku drzewek owocowych? To nic trudnego, żeby swój zamiar doprowadzić do szczęśliwego finału. Drzewka możemy kupić wiosna albo jesienią. Termin wiosenny jest dla drzewek bardziej bezpieczny, bo roślina ma czas na ukorzenienie się i zaadaptowania do gleby w cieplejszych warunkach. Gdy sadzisz drzewko jesienią, może przemarznąć. Ale zdarza się to rzadko i jest najczęściej wynikiem jakiegoś technicznego błędu, na przykład korzenie nie zostały zbyt dokładnie zakopane, albo ziemia wokół nich nie została udeptana.
Generalnie przyjmujemy zasadę, że zakupu drzewek owocowych dokonujemy jesienią lub wiosną, a wybór co do czasu zakupu należy do nas i naszych możliwości finansowo-organizacyjnych .
Jakie drzewka kupić na małą działkę? Dobrym wyborem będzie zakup dwóch  drzewek danego gatunku, ponieważ w przyrodzie obowiązuje zasada, że potrzebna jest druga roślina, by zapylić pierwszą. Czasem ludzie mają jedną czereśnię i dziwią się, że nie owocuje, choć rośnie już ładnych kilka lat. Trudno im dociec, że problem by się rozwiązał, gdyby posadzili drugą czereśnię. Konieczne jest więc zaznajomienie się z wiedzą na temat zapylania. Przykład: jeżeli kupujemy czereśnię odmiany Rivan, to konieczne musimy dokupić jej towarzysza w postaci czereśni Burlat, bo te dwie czereśnie wzajemnie się zapylają. Podobnie jest z innymi drzewami owocowymi.
Jak widać z powyższego przykładu, zanim zrealizujemy naszą chęć zakupu kilku drzewek owocowych, musimy się zastanowić nie tylko kiedy kupić, ale i jaką zastosować taktykę przy zakupie, żeby po kilku latach cieszyć się z owoców, jakie na nich wyrosną..