W Bełchatowie zamiast holdingu spółek miejskich trwa wymiana prezesów. Zmiany w miejskich spółkach obejmują zarządy i rady nadzorcze.  

Stworzenie holdingu spółek miejskich to pomysł obecnego wiceprezydenta Bełchatowa Dariusza Matyśkiewicza. Kandydujący w wyborach samorządowych na prezydenta Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz wyliczył, że pensje prezesów i wiceprezesów miejskich spółek w okresie pięcioletniej kadencji kosztować będą miasto 6,6 mln złotych. Głównym celem utworzenia holdingu miała być likwidacja stanowisk prezesów i wiceprezesów w poszczególnych spółkach a oszczędności ze zlikwidowanych stanowisk prezesów spółek przeznaczone miałyby być na rozwój tych firm i podwyżki dla pracowników.

Czy "Wiosna" Roberta Biedronia znajdzie zwolenników wśród wyborców z Bełchatowa


Jak widać pomysł wiceprezydenta Bełchatowa nie jest realizowany. Zamiast wygenerowania milionowych oszczędności wynikających z wdrożenia projektu, prowadzona jest wymiana prezesów. Zwiększana jest też liczba członków rad nadzorczych. W miejsce starych powołani są nowi z innej opcji politycznej.

WOD-KAN
Według wyliczeń kandydata PLUS-a na prezydenta Bełchatowa obecnie prezes WOD-KAN-u zarabia rocznie 200 tys. zł, a jego zastępca 140 tys. zł. Od 7 lutego takich pieniędzy nie będzie już zarabiał Piotr Kopek (Ziemia Bełchatowska), który zarządzał spółką od grudnia 2014 roku. Nowym prezesem spółki został obecny wiceprezes Piotr Pierzchała. 35-letni Piotr Pierzchała ze spółką związany jest od lutego 2017 roku. W ostatnich wyborach był pełnomocnikiem wyborczym KWW Marioli Czechowskiej. Prywatnie jest synem byłego miejskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Pierzchały, który radnym miejskim był w V-VI i VII kadencji i radnym powiatu bełchatowskiego w latach 1998-2002. Wiceprezesem spółki został Jarosław Bryl, wcześniej pracownik kopalnianej spółki Bestgum. 35-letni kandydat PiS do rady powiatu Rada Powiatu w wyborach samorządowych 2018. Mandatu nie otrzymał.

Rada Nadzorcza spółki z 3 osób powiększyła się do 4. Z rady nadzorczej odwołany został Cezary Wachecki. Do rady powołano Mirosława Grzybowskiego i Magdalenę Chrzanowską. Aktualny skład rady
1. Henryk Makowski - przewodniczący
2. Alina Cybulska Karbownik - członek
3. Magdalena Chrzanowska - członek
4. Mirosław Grzybowski - członek

BTSB
Odwołując się do wyliczeń wiceprezydenta Dariusza Matyśkiewicza 140 tys. zł, nie zarobi już prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Szczepan Chrzęst z PSL, który w ostatnich wyborach kandydował bez powodzenia do rady powiatu z listy KW Ziemia Bełchatowska. Spółką zarządzał od stycznia 2015 roku. Nowa rada nadzorcza na stanowisko prezesa spółki powołała Zbigniewa Kuchciaka, który w latach 2012-2016 był dyrektorem Rejonu Energetycznego Bełchatów PGE Dystrybucja S.A. Od 2017 roku pracował jako główny specjalista w Wydziale Przyłączania i Rozwoju.

Z Rady Nadzorczej spółki BTBS odwołani zostali: wiceprzewodnicząca Alina Jarecka oraz Michał Kosędka. Do Rady powołani zostali: Krzysztof Magnucki i Mikołaj Janik. Aktualny skład Rady Nadzorczej Bełchatowskiego TBS Sp. z o.o.
1. Jan Skrobisz – Przewodniczący Rady Nadzorczej
2. Mikołaj Janik – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
3. Krzysztof Magnucki – Członek Rady Nadzorczej

MZK
Zmiany nie ominęły też MZK. Od 1 lutego na stanowisko prezesa powołany został były wiceprezydent Bełchatowa Ireneusz Owczarek. Zastąpił on Renatę Rutkowską, która nadal pracuje w spółce na kierowniczym stanowisku. Ireneuszowi Owczarkowi wydaje się bliżej do Radomska niż Bełchatowa. Przed powołaniem na wiceprezydenta Bełchatowa był dyrektorem ds. technicznych w szpitalu powiatowym w Radomsku. W latach 2006-2010 był wiceprezydentem Radomska.Pracował też jako główny specjalista w biurze audytu i kontroli wewnętrznej UM Radomsko. W ostatnich wyborach kandydował do rady powiatu radomszczańskiego z listy KWW Wspólny Samorząd. Mandatu nie zdobył. Za rok pracy w MZK Bełchatów, prezes z Radomska według wyliczeń Dariusza Matyśkiewicza otrzyma 150 tys. zł.

Z Rady Nadzorczej spółki MZK odwołani zostali: przewodniczący Jan Bednarek i Marek Olkiewicz. Nowymi  członkami rady zostali Łukasz Janik, Marcin Nowak oraz Robert Siwiaszczyk.

PGM Bełchatów
8 lutego zmienił się prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. Łukasza Magina, wcześniej radnego PiS z Łodzi, wiceprezydenta Łodzi i polityk PO, który najpierw pracował na stanowisku wiceprezesa, a od czerwca 2018 roku objął stanowisko prezesa, zastąpił Dariusz Wata. Lokalny polityk nie cieszy się poparciem wyborców. W wyborach samorządowych w 2014 roku kandydował do rady powiatu bełchatowskiego. Mandatu nie otrzymał. Podobnie było w 2015 roku, kiedy zabiegał o mandat posła w wyborach do sejmu, kandydując z KW Nowoczesna Ryszarda Petru. Wybory samorządowe 2018 też nie były szczęśliwe dla kandydata KWW Plus, który nie otrzymał mandatu radnego w Radzie Powiatu. Jak widać brak poparcia i wola wyborców nie ma znaczenia przy obsadzaniu stanowisk w miejskich spółkach.
Dariusz Wata wcześniej pracował jako nauczyciel, był też wicedyrektorem szkoły. W spółce PGM, jak podaje Dariusz Matyśkiewicz nowy prezes, zarobi 170 tys. zł.

Z rady nadzorczej odwołane zostały panie, wiceprzewodnicząca Sylwia Rozpara i sekretarz Katarzyna Miśkiewicz. Na ich miejsce powołano trzech nowych członków Mirosław Gutknechta, Jana Bednarka i Jacka Szawela. Aktualny powiększony skład organu nadzorującego działalność PGM Sp. z o.o.
1. Waldemar Zasada - przewodniczący, w Radomsku jest radnym powiatowym PiS.
2. Mirosław Gutknecht
3. Jan Bednarek – kandydował na miejskiego radnego z KWW Marioli Czechowskiej. Nie uzyskał mandatu
4. Jacek Szawel

Roszady w spółkach miejskich trwają. Zaczęły się od wymiany członków w radach nadzorczych. Osoby będące w zarządach i radach nadzorczych powiązane z Ziemią Bełchatowską zastępują ludzie z Plusa, popieranego przez PiS.

Czy pomysł na stworzenie holdingu spółek miejskich zostanie kiedykolwiek wdrożony w Bełchatowie, czy była to tylko „kiełbasa wyborcza” wiceprezydenta Bełchatowa dowiemy się wkrótce.