Mężczyźni z terenu powiatu bełchatowskiego w wieku od 50 do 75 lat, już po raz czwarty będą mogli skorzystać z bezpłatnego profilaktycznego badania wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego. Badania pozwolą na wyselekcjonowanie grupy mężczyzn zagrożonych chorobą. Ryzyko zachorowania na raka stercza wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej narażeni na zachorowanie są mężczyźni w wieku od 45-50 roku życia. U większości chorych rak stercza przebiega skrycie i jest rozpoznawany przypadkowo lub w zaawansowanej postaci. Wczesne wykrywanie i rozpoznawanie choroby zwiększa szansę jej wyleczenia. Zachorowania na raka gruczołu krokowego stanowią 5,4% z wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce i stale rosną.
- Najlepszym sposobem w medycynie jest zapobieganie zawczasu chorobom, dlatego warto brać udział w programach profilaktycznych. Mężczyźni nie garną się do badań tak chętnie jak kobiety, w dodatku badanie prostaty nie jest do końca sympatyczne, stąd może mniejsza liczba mężczyzn w zeszłym roku. Ale w tegorocznej edycji mamy już zapisanych kilkudziesięciu panów, więc myślę, że z frekwencją nie będzie kłopotu. Ważne jest to, że w tym roku w badaniu mogą wziąć udział również ci, którzy już w poprzednich edycjach się badali – mówi Henryk Koprek, prezes zarządu spółki Mega-Med.
- W dotychczasowych trzech edycjach przebadaliśmy 2082 mężczyzn, czyli około 15 procent populacji, dla której program jest kierowany. W wyniku badań okazało się, że aż u 68 procent przebadanych panów stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości. Do dalszego leczenia skierowano 1421 mężczyzn, ponieważ u 1330 z nich wykryto przerost gruczołu krokowego, u 91 chorzenia układu moczowego, a u 1,5 procent zmiany nowotworowe – informuje Jan Wionczyk, naczelnik wydziału spraw obywatelskich starostwa.
Jak podaje starostwo w latach 2015-2017 powiat bełchatowski na realizację programu przeznaczył 256 tysięcy złotych, w tym roku będzie to kwota 70 tysięcy złotych.

Zapisy na badania prowadzone są przez: MegaMed, ul. Czapliniecka 93/95 w Bełchatowie
Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-20.00, osobiście lub telefonicznie 44 635 29 01 lub 44 635 29 02
Szczegółowych informacji można uzyskać u Indywidualnego Doradca Pacjenta tel. 44 635 29 98, tel. kom. 695 35 17 51