Nietrzymanie moczu to jedna z tych chorób, która znacznie może utrudnić życie. Osoba cierpiąca na to schorzenie ogranicza swoją aktywność społeczną, stara się przebywać tylko w domu, aby nie znaleźć się w jakiejś krępującej sytuacji. Nierzadko taka osoba nie podejmuje leczenia uważając swój problem za wstydliwy.
Tymczasem nietrzymanie moczu to schorzenie takie samo jak inne niedomaganie zdrowotne. Najlepszym sposobem na wyleczenie jest po prostu kontakt z lekarzem, który wskaże sposoby leczenie, a gdy zachodzi potrzeba to przepisze odpowiednie lekarstwa. U wielu osób nietrzymanie moczu udało się znacznie ograniczyć, a także wyleczyć nie tylko za pomocą lekarstw, ale też dzięki ćwiczeniom fizycznym, które można wykonywać w oparciu na przykład o wskazówki fizjoterapeuty.
Nietrzymania moczu najczęściej występuje u kobiet po 45 roku życia. Do przyczyn powstania schorzenia można zaliczyć ciąże, które wywołują różnego rodzaju nieraz drobne urazy okolic krocza, a także  brak hormonów podczas okresu menopauzy, co powoduje zwiotczenie mięśni dna miednicy, czy nawet palenie papierosów, wpływające na zaburzenia ukrwienia narządów wewnętrznych. Niezależnie od przyczyn powstania dolegliwości, należy zawsze podjąć bez zwłoki odpowiednie leczenie. Leczenie farmakologiczne czy w ostateczności operacyjne zachodzi, gdy dolegliwość jest poważna i znacznie zaawansowana.
W początkowym okresie najskuteczniejsze jest leczenie zachowawcze przy współpracy różnych form rehabilitacji. Pomocą może służyć także psychologia, gdyż wiele kobiet niepotrzebnie popada w depresje czy inne niesprzyjające wyleczeniu zachowania, wstydząc się dolegliwości. Fizjoterapeuta z pewnością pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
Szczególne polecane są ćwiczenia grupowe, wśród osób z tą samą dolegliwością, co sprawia, że kobiety nie czują się osamotnione i mogą liczyć na wymianę doświadczeń, co pomaga w życiu codziennym.
Najważniejsza jest motywacja i chęć pozbycia się problemu. Nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia lekarzy, terapeutów, innych życzliwych osób mogących pomóc. Nietrzymanie moczu to tylko dolegliwość, z którą trzeba się uporać. Nie wstydź się i nie zniechęcaj, możesz znaleźć pozytywne zakończenie swojego problemu.