Trwają przygotowania do budowy wschodniej obwodnicy Bełchatowa. Na wykup gruntów w tym roku pod budowę miasto przeznaczy 1 mln 300 tys. zł. Obwodnica powinna być gotowa do użytku w 2023 r. Przejmie ruch samochodowy z Łodzi w kierunku Kamieńska.
Budowa rozpocznie się w roku 2021 od strony skrzyżowania ulicy Świętojańskiej z Radomszczańską. Obwodnica pobiegnie w kierunku Dobrzelowa, gdzie połączy się obwodnicą północną. Kolejny etap prac rozpocznie się w roku 2022 od ronda w pobliżu ul. Czyżewskiego.
Zdaniem Marioli Czechowskiej, prezydent Bełchatowa obwodnica pozwoli na stworzenie stref ekonomicznych, które jak magnes przyciągają przedsiębiorców.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi uzyskał już decyzję środowiskową. Następnie sfinansuje opracowanie projektu technicznego i zrealizuje całość budowy. Miasto pozyska tereny pod obwodnicę i przekaże dotacje na pokrycie kosztów odszkodowań za nieruchomości, które zostaną przejęte przez inwestora w celu budowy obwodnicy. Z wypowiedzi Elżbiety Rawickiej-Radwańskiej, dyrektora Wydziału Geodezji i Architektury UM Bełchatowa  wynika, że mieszkańcy w większości nie blokują wykupu, a dzięki powstaniu obwodnicy zostanie wyeliminowany ruch tranzytowy z ulicy Wojska Polskiego, a także poprawi się komunikacja między osiedlami Olsztyńskim, Binków i Grocholice.