Sejm odrzucił obywatelski projekt znoszący obowiązek szczepień ochronnych. Projekt złożył do Sejmu ruch antyszczepionkowy.
Za odrzuceniem projektu, opowiedziało się 354 posłów, przeciwnych było 10 posłów, zaś od głosu wstrzymało się 16 parlamentarzystów. W głosowaniu nad szczepieniami nie wzięło udziału 73 posłów, mimo iż wielu znajdowało się na sali obrad.
Przeciwko odrzuceniu ustawy zagłosowali, Anna Maria Siarkowska (PiS),Andrzej Kobylarz, Jarosław Sachajko i Paweł Skutecki z Kukiz'15, Jarosław Porwich z WiS oraz posłowie niezrzeszeni: Marek Jakubiak, Robert Winnicki, Magdalena Błeńska, Janusz Sanocki i Jacek Wilk.
Wśród posłów wstrzymujących się od głosu byli Brbara Bubula, Jan Szyszko (PiS), 13 posłów Kukiz 15, wśród których byli Paweł Kukiz, Agnieszka Ścigaj, Stanisław Tyszka.
Wcześniej sejmowe Komisje Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych.
Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, na Twitterze nie ukrywa radości z decyzji Sejmu: - „Ustawa „antyszczepionkowa” odrzucona. Dzięki wszystkim zaangażowanym w odrzucenie tego szkodliwego projektu. W Sejmie i nie tylko w Sejmie” – komentuje poseł.
11 lipca 2018 roku do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Projekt, który dotyczy likwidacji obowiązku szczepień ochronnych, złożył do Sejmu ruch antyszczepionkowy. Głosami posłów PiS projekt ustawy został skierowany do prac w komisjach. Na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Zdrowia, zdecydowana większość posłów opowiedziała się przeciwko projektowi.
Uczestnicząca w posiedzeniu komisji liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha po niekorzystnej dla siebie opinii członków komisji zapowiedziała, że rusza z kolejnym projektem obywatelskim i ogłosiła, że zamierza stworzyć koalicje obywatelską, która będzie kandydowała w wyborach parlamentarnych w 2019 r.


Kim są przywódcy polskiego ruchu antyszczepionkowego?
Polski ruch antyszczepionkowy znacznie urósł w siłę w ciągu ostatnich dwóch lat. Najbardziej rozpoznawalną i zdeterminowaną działaczką ruchu jest Justyna Socha, liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami. Pracuje jako agent ubezpieczeniowy. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydowała do sejmu z list Kukiz 15. W ławach poselskich jednak nie zasiadła zdobywając 0.69% poparcia. Justyna Socha była współorganizatorką kilku zgromadzeń publicznych związanych z tematyką szczepień. - Tematem szczepień zajęła gdy u jej szczepionego dziecka wystąpiły powikłania poszczepienne, a system zdrowia i państwa nie udzielił jej wsparcia - informuje Justyna Socha.
Jak sama pisze o sobie - Najbardziej kompetentną czuję się w temacie praw pacjenta, zdrowia, edukacji. Wybrałam ruchu „Kukiz’15”, ponieważ ugrupowanie daje jej niezależność i nie wymaga dyscypliny partyjnej w głosowaniach - czytamy na FB profilu.

Eksperci ruchu antyszczepionkowego
Podczas posiedzenia sejmowych komisji, na którym w czwartek negatywnie zaopiniowano projekt zniesienia obowiązkowych szczepień, wśród osób zaproszonych przez wnioskodawców jako ekspert zabrała głos lekarka Katarzyna Bross-Walderdorff.
Kiedy przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) poprosił ją o podanie specjalizacji. - Nie posiadam – odpowiedziała.
- A pani doktor jaką instytucje reprezentuje, proszę się przedstawić - pytał Arłukowicz. - Reprezentuję siebie. Gabinet prywatny, dopuszczony przez Izbę Lekarską od 26 lat - odpowiedziała lekarka. - Imię, nazwisko, specjalizacja? - dopytywał przewodniczący komisji. - Katarzyna Bross-Walderdorff. Medycyna ukończona w Monachium. Praca doktorska w dziedzinie kardiochirurgii. - A specjalizacja? - dopytywał Arłukowicz. - Nie posiadam - odpowiedziała Bross-Walderdorff.

W Sejmie
W sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Aktualny skład stanowi 4 posłów.
Przewodniczącym zespołu jest Piotr Liroy-Marzec Piotr /niez./, ma wykształcenie średnie zawodowe, ukończył Technikum Budowlane, Budownictwo Ogólne (1992), z zawodu jest muzykiem.
Wiceprzewodniczącym jest Paweł Skutecki /Kukiz15/ - studiował na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Humanistyczny, Filologia Polska – ma tytuł magistra (2002), wykonuje zawód dziennikarza.
Członkami komisji są Jarosław Porwich /WiS/, poseł ma wykształcenie wyższe, ukończył Wyższą Szkołę Zawodową w Gorzowie Wielkopolskim na wydziale Administracja Publiczna, gdzie zdobył licencjat w 2004 r. i Wyższą Szkołę Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim, Zarządzanie BHP (2006) - studia podyplomowe, z zawodu jest specjalistą administracji publicznej.
Robert Winnicki /niez./ ma wykształcenie średnie ogólne, ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Lubaniu Śląskim (2004).