Rozpoczyna się kampania "Legalna aborcja, teraz!". Akcja jest elementem działań Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Kampania "Legalna aborcja teraz!", rozpoczyna się w drugą rocznicę Czarnego Poniedziałku, kiedy to 3 października 2016 r. Polki i Polacy demonstrowali przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Czarny Poniedziałek był największym pod względem terytorialnym protestem po 1989 roku. Na ulice wyszło 200 tys. osób w ponad 150 miejscowościach.

Wśród miast, które włączyły się do inicjatywy "Legalna aborcja, teraz!" są Berlin, Białystok, Bielsko – Biała, Chrzanów, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wlkp., Jędrzejów, Katowice, Kłodzko, Kraków, Łódź, Piła, Poznań, Szczecinek, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zgorzelec, Zielona Góra.

Dziś 3 października na godz. 18.00 zapowiadany jest w Łodzi happening, który odbędzie się przy ul. Piotrkowskiej 143 pod siedzibą PiS, informują Łódzkie Dziewuchy, które dołączają do akcji.

- "Zaczynamy kampanię na rzecz legalnej, bezpiecznej, darmowej aborcji. Od teraz aż do skutku" - deklarują organizatorzy.
- " Nie państwo, nie lekarz, nie sędzia, nie rodzina, nie nauczycielka, nie kościół, to my decydujemy, bo to jest nasze prawo!" - tak mówią Argentynki, walczące po drugiej stronie oceanu o #AbortoLegal, legalną aborcję. Tak mówiły Irlandki, które już wygrały! Zielona fala, zielony bunt idzie przez świat" - zapowiada Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Wczoraj we Wrocławiu w ramach kampanii nocą na zielono podświetlono budynek Urzędu Wojewódzkiego, katedrę na Ostrowie Tumskim i pomnik Jana XXIII. Zielone wstążki pojawiły się też na wrocławskich krasnalach. Na ulicach Katowic pojawiły się zielone plakaty z hasłem "Legalna aborcja, teraz!". W Gryfinie zielone wstążki "przyozdobiły" pomniki lwów z miejscowego domu kultury. Zielony transparent z hasłem "Aborcja jest ok" pojawił się także w Toruniu przed kościołem ojca Rydzyka, czyli sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.