Prezydent RP Andrzej Duda w październiku odwiedzi Bełchatów. Prezydent weźmie udział w uroczystości odsłonięcia posągu marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

W dniu dzisiejszym 10 października otrzymaliśmy wiadomość, że planowane na 14 października odsłonięcie posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się w innym terminie.


Posąg marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma stanąć na rewitalizowanym placu Wolności w Bełchatowie, zostanie odsłonięty miesiąc wcześniej. Powodem przyspieszenia uroczystości, jest wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który 14 października odwiedzi Bełchatów. - Kancelaria prezydenta poprosiła, by w związku z rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystość odsłonięcia posągu odbyła się podczas wizyty głowy państwa w naszym mieście – mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami odsłonięcie posagu marszałka miało nastąpić 11 listopada, podczas oficjalnych obchodów narodowego jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po rewitalizacji, na placu Wolności poza posagiem marszałka Józefa Piłsudskiego pojawi się plenerowa scena, kawiarniane ogródki i plac zabaw dla dzieci.
Od początku darczyńcy mogli wspomóc budowę posągu marszałka. Pieniądze zbierał Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Do powstania monumentu mógł przyczynić się każdy, kto przekazał darowiznę na konto komitetu lub bezpośrednio w czasie imprez organizowanych na terenie miasta.
W ramach gromadzenia środków komitet organizował również aukcje przedmiotów historycznych, monet, odznaczeń, przedmiotów z pola walki, obrazów miejscowych twórców, a także wyrobów ceramicznych. W czerwcu na aukcję wspierającą budowę posągu marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie Prezydent RP Andrzej Duda przekazał wieczne pióro.
Na portalu UM Bełchatów czytamy, że w związku z przyspieszeniem terminu odsłonięcia monumentu, Społeczny Komitet Budowy Posagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w najbliższych dniach rozliczy się z wykonawcą. W sumie komitet zebrał ponad 50 tys. złotych.
Pierwotnie zakładano, że posąg będzie kosztował 200 tys. złotych. Decydując się na wybór partnera z Węgier, koszt odlewu wraz z montażem i transportem posagu marszałka Józefa Piłsudskiego będzie wynosił 115 tys. złotych.