Kim są kandydaci na prezydenta Bełchatowa 2018, którzy przystąpią do rywalizacji o fotel prezydenta? Choć wybory na prezydenta Bełchatowa odbędą się jesienią 2018 roku, to do tej pory swój start w nich zadeklarowało tylko trzech kandydatów. Jako pierwsza uczyniła to dotychczasowa prezydent miasta, Mariola Czechowska, później Elżbieta Kudaj, radna powiatowa i niedawno Dariusz Matyśkiewicz, radny miejski.

Przed wyborami sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Mariola Czechowska
Mariola Czechowska zamierza kontynuować swoje dokonania i zakończyć w następnej kadencji to wszystko, co pozaczynała na różnych polach inwestycyjnych. Sukces w poprzednich wyborach w roku 2014 osiągnęła startując w ramach komitetu wyborczego PIS. Na razie nie zadeklarowała swojego tegorocznego startu w wyborach z ramienia tego samego komitetu wyborczego.

Elżbieta Kudaj wystartuje w wyborach na urząd prezydenta Bełchatowa jako kandydatka niezależna, z własnego komitetu wyborczego. Wcześniej przez wiele lat działała w strukturach PO i z ramienia tej partii uzyskiwała stanowiska i funkcje w lokalnym samorządzie. Z PO wystąpiła przed ogłoszeniem decyzji o kandydowaniu na prezydenta. Jak sama powiedziała w wywiadzie prasowym, była radną PO od trzech kadencji, ale od jakiegoś czasu nie było jej po drodze z polityką prowadzoną przez kierownictwo zarządu miejskiego Platformy, a także zarządu krajowego.


Dariusz Matyśkiewicz ogłosił, że będzie walczył o prezydenturę Bełchatowa podczas briefingu, który odbył się w parku przy Muzeum Regionalnym. Wcześniej, bo w latach 2003 do 2014 pełnił funkcję wiceprezydenta Bełchatowa. Od prawie 4 lat jest więc w opozycji i mocno krytykuje poczynania aktualnych władz.

Trudno jest przesądzać o szansach poszczególnych kandydatów, zwłaszcza że mogą się zgłosić następne osoby do walki o fotel prezydenta, ale paradoksalnie w specyficznej sytuacji jest aktualna prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, której dokonania mogą być pokazywane jako przykład dobrej roboty dla miasta, ale też mogą być bezpardonowo krytykowane w kampanii wyborczej, co już się rozpoczęło. W przeciwieństwie do aktualnej prezydent, Elżbieta Kudaj ma czystą kartę w działaniach samorządowych, gdyż do tej pory nie pracowała na tak wysokim szczeblu. Z kolei Dariusz Matyśkiewicz pełnił funkcję wiceprezydenta, co powoduje, że mało kto pamięta jego samodzielne osiągnięcia w rządzeniu miastem, gdyż ewentualny splendor i nieuniknioną krytykę brał wtedy na siebie prezydent Marek Chrzanowski. Gdyby Dariusz Matyśkiewicz wygrał wybory na prezydenta w 2018 roku, mógłby w końcu w pełni i otwarcie zaprezentować swoje umiejętności rządzenia ponad 60- tysięcznym miastem, podobnie zresztą jak i Elżbieta Kudaj.

Prawo i Sprawiedliwość wystawiło swoje kandydata na prezydenta - Piotr Wysocki oficjalnie kolejnym kandydatem na prezydenta Bełchatowa