W sieci promuje się coraz więcej małych firm, głównie dzięki ogólnodostępnym narzędziom do zakupu powierzchni reklamowych. Z analizy Starcomu wynika, że najwięcej nowych nakładów na reklamy internetowe trafia do Google’a (głównie na marketing w wyszukiwarce i reklamy na YouTubie) oraz Facebooka.Do niedawna, dla wielu przedsiębiorców główną przeszkodę w promowaniu firmy stanowiły ograniczone środki finansowe. Tymczasem w Internecie można efektywnie zareklamować mały biznes, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy.

Wiedzą o tym bełchatowscy przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w mini ankiecie na Facebooku.

Nie ma wątpliwości, że do współczesnego klienta najłatwiej dotrzeć jest za pośrednictwem Internetu. Myślenie, że mały biznes nie potrzebuje promocji w sieci, jest dużym błędem, który może skutkować utratą wielu potencjalnych klientów. Należy zatem wykorzystać Internet do rozwoju firmy.
Warto jest poznać kilka tanich i bezpłatnych form promowania firmy w Internecie.
Strona firmowa www
Najpopularniejszą formą promocji swoich produktów, jest strona internetowa firmy. Strona nie musi być rozbudowana. Ważne jest aby na stronie znajdowały się informacje, jakich szuka lokalny klient. Należą do nich dane kontaktowe, mapa dojazdu, cennik i informacja o aktualnych promocjach. Żeby strona spełniała swoje warunki reklamowe musi być zoptymalizowana również pod kątem wyszukiwarek w taki sposób, aby wyświetlać się na górze listy wyszukiwarek.
Wizytówka firmy w katalogu firm
Alternatywnym rozwiązaniem dla firm nie posiadających strony internetowej jest wizytówka firmy w katalogu firm lokalnych. Jaki katalog firm wybrać? Jest kilka podstawowych informacji jakie powinny znaleźć się w takiej wizytówce. Podobnie jak na stronie, klient powinien znaleźć adres, godziny otwarcia, mapę dojazdu, numery telefonów.
Media społecznościowe
Jeżeli dopiero startujesz ze swoim biznesem i chcesz zaistnieć w Internecie, zacznij od utworzenia fanpage’a na Facebooku. To obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy, który oferuje również ciekawe i tanie narzędzie reklamowe, czyli Facebook Ads. Wystarczy poświęcić kilka chwil na założenie darmowej strony dla swojej firmy, aby w prosty sposób zwiększyć świadomość jej istnienia i bez dużego nakładu finansowego wypromować ofertę.
Google Moja Firma
Jest to całkowicie bezpłatne i niezwykle przydatne narzędzia, które umożliwia utworzenie wizytówki firmy w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie. To sposób na skuteczną i, co ważniejsze, długotrwałą reklamę. W ramach Google Moja Firma możemy m.in. dodawać zdjęcia produktów, pracowników i siedziby, na bieżąco aktualizować godziny pracy i dane kontaktowe, uzyskiwać opinie oraz oceny od klientów, a dzięki lokalizacji na mapach zachęcać przejeżdżające obok osoby do odwiedzenia firmy.
E-mail marketing
W dzisiejszych czasach duże znaczenie ma również sprawna komunikacja. Jeżeli posiadamy stronę internetową, warto wykorzystać e-mail marketing jako bezpłatne narzędzie do informowania klientów o aktualnych promocjach, usługach i nowych produktach. Adresy uzyskamy poprzez zachęcanie użytkowników do dobrowolnej subskrypcji. Rozsyłanie newslettera i przypominanie o sobie to doskonały sposób na promocję każdej marki.

Niestety w każdym przypadku, aby stworzyć dobrą promocję i reklamę w Internecie niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu marketingu internetowego. Jeżeli nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, najlepiej jest skorzystać z firmy zewnętrznej, która opracuje całą strategię marketingową promocji Twojej firmy w Internecie.