Rankiem 27 listopada br. aktywiści Greenpeace dostali się na teren Elektrowni Bełchatów. Wspięli się na jedną z chłodni kominowych. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego.

Elektrownia Bełchatów produkuje energię elektryczną od 43 lat. Jest największą na świecie elektrownią na węgiel brunatny. Produkcja energii elektrycznej z bełchatowskiej elektrowni pokrywa w ponad 21 proc. zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Jak zatem na teren elektrowni, strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju miejsce, mogą wejść osoby nieupoważnione? Bezprawnie przebywać na terenie i prowadzić swoje działania. Ekologom udało się to bez problemów a co w przypadku terrorystów?

Sytuacja ta zaniepokoiła posła Tomasza Rzymkowskiego z Kukiz'15. Poseł złożył w tej sprawie interpelację i zdał kilka pytań ministrowi energii.

W odpowiedzi na interpelację czytamy. – W dniu 21 listopada 2018 r. o godz. 06:08 na teren PGE GiEK Oddział Elektrownia Bełchatów za uprawnionym samochodem ciężarowym, wjechał nieuprawniony samochód typu BUS podszywający się pod samochód służbowy spółki należącej do Grupy Kapitałowej PGE świadczącej usługi na terenie Elektrowni Bełchatów - pisze wiceminister Tadeusz Skobel.

Wiceminister wyjaśnia też, że na obecny etapie nie jest w stanie określić czy czynnikiem umożliwiającym aktywistom Greenpeace dostanie się na teren elektrowni, chroniony przez spółkę Elbest Security sp. z o.o., były zaniedbania pracowników tej spółki. - Pełen zakres konsekwencji służbowych wobec osób odpowiedzialnych znany będzie po zakończeniu audytu i ustaleniu wszelkich okoliczności i przyczyn omawianego zdarzenia – wyjaśnia minister.

Aktualnie, w związku z incydentem z dnia 27 listopada 2018 roku, są prowadzone czynności dochodzeniowo-śledcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bełchatowie. Aktywistom Greenpeace biorących udział w zdarzeniu przyjęto kwalifikację z art. 193 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.)

Podobne artykuły

Elektrownia Bełchatów emituje rtęć. Toksyczna substancja unosi się w powietrzu
Protest Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni Bełchatów
Aktywiści Greenpeace spędzili noc na chłodni kominowej Elektrowni Bełchatów
Greenpeace Bełchatów - aktywiści kontynuują protest
Obrońcy klimatu przerwali protest w Elektrowni Bełchatów