Znamy wyniki głosowania VI edycji Budżetu Obywatelskiego dla Bełchatowa na lata 2018 /2019. Bełchatowianie wybrali "Lekki plecak".
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa mieszkańcy mogli zagłosować na 34 projekty. W sumie zgłoszonych zostało 49 projektów. 13 wniosków zostało odrzuconych, ponieważ nie spełniały wymogów merytorycznych. Natomiast 4 projekty zostały połączone ze względu na zbliżone propozycje.
W efekcie bełchatowianie głosowali na 25 projektów twardych i 9 miękkich. Łącznie na wszystkie projekty oddano 5001 głosów.

Wyniki głosowania projektów twardych
I miejsce wśród projektów twardych zajął projekt o nazwie - „Lekki plecak – odciążamy kręgosłupy naszych dzieci”, który zdobył 1596 głosów (blisko 32% wszystkich głosów). Szacunkowy koszt projektu to 841 tys. 83 złote. Projekt dotyczy zakupu szafek szkolnych dla każdego ucznia z klas IV – VIII szkół podstawowych. Szafki będą wykonane z metalu i zamykane na kluczyk. Będą wyposażone w wieszaki na ubrania oraz półki na książki i przybory szkolne.
II miejsce zajął projekt pod nazwą - „Potężny Bełchatów, czyli propozycja wybudowania trzech tężni solankowych”. Budowę tężni poparło 967 bełchatowian. Koszt projektu opiewa na kwotę 900 tys. złotych. W ramach tej propozycji w Bełchatowie powstaną kolejne trzy tężnie solankowe na osiedlu: Bińków przy ul. Mioceńskiej, Przytorze przy kompleksie sportowym i Dolnośląskim w parku Jana Nowaka – Jeziorańskiego.
III miejsce: „Wyposażenie pracowni komputerowej w SP 1”, koszt: 196 tys. złotych, głosy: 751
IV miejsce: „Budowa strefy aktywności fizycznej dla mieszkańców osiedla Przytorze”, koszt: 700 tys. złotych, głosy: 741
V miejsce: „Park dla psów”, koszt: 250 tys. złotych, głosy: 735
VI miejsce: „Stop smog, czyli zielone miasto”, koszt: 90 tys. złotych, głosy: 721

Wyniki głosowania projektów miękkich
I miejsce wśród tak zwanych projektów miękkich i najwięcej głosów zdobył projekt - „SPORTOWY BEŁCHATÓW. Zajęcia sportowe dla mieszkańców Bełchatowa – darmowe treningi”, który uzyskał 2211 głosów, a jego szacunkowy koszt wynosi 87 tys. 120 złotych. W ramach tego projektu od lutego do grudnia przyszłego roku na bełchatowskich obiektach sportowych odbywać się będą bezpłatne zajęcia sportowe, w których uczestniczyć będą mogły osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Zajęcia zostaną podzielone na różne dyscypliny (zapasy, bjj, karate, mma) zróżnicowane pod względem grup wiekowych.
II miejsce: „Opaski życia”, koszt: 65 tys. zł., głosy: 2017
III miejsce: „Warsztaty artystyczne dla młodzieży", koszt: 22 tys. zł., głosy: 1803

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego miasto zrealizuje dwa projekty twarde - „Lekki plecak” i "Potężny Bełchatów" i jeden projekt miękki – „Sportowy Bełchatów". Wszystkie realizowane będą w 2019 roku.

Na projekty twarde budżetu obywatelskiego miasto zarezerwowało kwotę 1 mln 400 tys. złotych. Zakładany w projektach łączny kosz zakwalifikowanych projektów przekracza tę kwotę, jednak miasto uważa, że tężnie solankowe uda się wybudować niższym kosztem. - Potężny Bełchatów. Jego koszt opiewa na 900 tys. złotych, niemniej w naszej ocenie możliwe jest jego zrealizowanie za mniejszą kwotę, o czym będziemy rozmawiać z wnioskodawcami. Przypomnę, że pierwsza w mieście tężnia na os. Budowlanych wraz z monitoringiem kosztowała 200 tys. złotych – wyjaśnia prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.