Nadchodzą bardzo ciepłe dni. Wiele osób w tym również dzieci będzie chciało spędzić ten czas nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Podczas wypoczynku nad wodą przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pływajmy wyłącznie w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym oraz pływanie w miejscach zabronionych. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.
Warto więc wybrać się na legalne kąpielisko spełniające wysokie standardy bezpieczeństwa i w trakcie sezonu jest stale monitorowane w zakresie czystości wody przez sanepid i odpowiednio zarządzane.
W okolicy Bełchatowa jest jedno legalne kąpielisko, na którym jest ratownik. Zlokalizowane jest ono na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wawrzkowizna". Przy kąpielisku jest piaszczyste nadbrzeże, wyznaczone strefy pływania dla dorosłych i dzieci, przystań wodna, miejsce do grillowania, sanitariaty i punkty gastronomiczne. Niestety na kąpielisko nie można wprowadzać zwierząt domowych. W komunikacie z dnia 25.08.2018 bełchatowski sanepid podaje, że woda w kąpielisku jest przydatna do kąpania.