13 grudnia bełchatowianie w tym roku będą obchodzili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju. Mieszkańcy Bełchatowa będą mogli wziąć udział w uroczystościach upamiętniających poległych i internowanych w latach 1981-1983.

W ramach obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zaplanowano uroczystości i wydarzenia towarzyszące.

Program uroczystości

Godzina 10:00 -  Muzeum Regionalne - prelekcja przybliżająca okoliczności, przyczyny i skutki wprowadzenia tego wyjątkowego stanu w kraju.

Godzina 11:00 – Muzeum Regionalne - koncert „Pieśni niepokorne” w wykonaniu bełchatowskiego wokalisty Pawła Bauera.

Godzina 11:00 – ul. Kościuszki - happening historyczny.

Godzina 17:45 – pomnik ofiar stanu wojennego - przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy Bełchatowa złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego.

Godzina 18:00 - parafia pw. Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze - uroczysta msza św. w intencji ojczyzny.

Do udziału w uroczystościach rocznicowych zapraszają Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Region Piotrkowski NSZZ Solidarność.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zawieszono po ponad roku, a zniesiono 22 lipca 1983 r. Ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością” internowano, około stu osób straciło życie, w tym 9 górników kopalni Wujek, na ulice miast tylko w ciągu jednego dnia wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 tys. samochodów – tak w skrócie zapisał się na kartach historii okres, który rozpoczął się 13 grudnia 1981 roku. Tego dnia, o północy z soboty na niedzielę oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych, uznanych za groźnych dla bezpieczeństwa państwa. Informacja o trudnej sytuacji w kraju dotarła do Polaków o godz. 6:00 rano za pośrednictwem Polskiego Radia.