„Balansująca Ewa” rzeźba Jerzego Kędziory zostaje w Bełchatowie. Miasto kupiło rzeźbę od artysty. Za rzeźbę władze zapłaciły 49 tysięcy złotych.
Rzeźba kobiety z jabłkiem przyjechała do Bełchatowa 20 września. Została wypożyczona na czas Festiwalu Sztuki Jabłka w 2018 r. Rzeźba została umieszczona na cienkiej linie nad placem Narutowicza obok Miejskiego Centrum Kultury. „Balansująca Ewa” od samego początku wkomponowała się w miejski pejzaż i bardzo spodobała się bełchatowianom. Dlatego miasto postanowiło ją zakupić i zatrzymać na stałe. Za rzeźbę Jerzego Kędziory władze zapłaciły 49 tysięcy złotych.
Rzeźba kobiety wykonana jest z brązu. Przedstawia kobiecą postać, przykucającą na jednej nodze. Kobieta w lewej dłoni trzyma symboliczny owoc, w prawej koszyk z jabłkami.
Jerzy Kędziora jest rzeźbiarzem, który od ponad 20 lat rzeźbi w brązie postaci ludzkie w naturalnych wymiarach. Urodził się 1947 r. w Częstochowie. Artysta mieszka w Poczesnej koło Częstochowy. W 1972 ukończył gdańską Akademię Sztuk Pięknych.
Jerzy Kędziora jest autorem oryginalnych rzeźb oderwanych od ziemi, balansujących w przestrzeni.