Bełchatowska Straż Miejska co roku organizuje akcję informacyjną „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”.
Jak mówi Piotr Barasiński, komendant SM, kropla drąży skałę, a więc konieczne są systematyczne wysiłki, by wyczulić właścicieli psów na troskę o ochronę środowiska. Tych, którzy nie dbają o posprzątanie odchodów psów, z którymi wychodzą na spacer jest coraz mniej, ale i do nich trzeba trafić z ogólnym przesłaniem mającym na celu zachowanie czystości we wspólnych miejscach.
Obecnie w mieście ustawionych jest ponad 80 pojemników na psie odchody. W tym roku miasto zakupi 20 dodatkowych. Mieszkańcy mogą zgłaszać sugestie gdzie je ustawiać pod nr tel. 44 733 52 36. Zainteresowani tematem mieszkańcy mogą też odbierać woreczki biodegradowalne, czyli pakiety sanitarne w siedzibie SM przy ul. Kościuszki.
Strażnicy zapowiadają, że na razie prowadzą akcje uświadamiającą i tylko zwracają uwagę, gdy zauważą, że właściciele psów nie usuwają ich odchodów. W drastycznych przypadkach, gdy nie pomogą upomnienia, będą nakładane mandaty.
Akcja informacyjna prowadzona jest także wśród dzieci. Strażnicy spotkali się z dziećmi z przedszkola nr 5. Oprócz wiadomości na temat niebezpieczeństwa dla zdrowia ludzi jakie niosą psie odchody pozostawione na trawnikach czy placach zabawach, dzieci dowiedziały się także o sposobach postępowania z czworonogami, miedzy innymi jaką pozycję obronną przybrać, gdy pies niespodziewanie zaatakuje.